تغذیه و افزایش قد

 

رشد قد تنها تا سن ۱۸ سالگی امکان پذیر است، و پس از آن هیچ عاملی حتی دارو های شیمیایی در افزایش قد مؤثر نخواهد بود بنابراین فریب تبلیغات را نخورید.

رشد میزان قد تا حدود بسیار زیادی به ژنتیک مربوط می شود ولی عواملی هستند که بازدارنده این افزایش و یا کمک کننده به رشد بیشتر قد در کودکان و نوجوانان می باشند:

-خواب کافی: اولین نکته و شاید مهمترین آن خواب مناسب کودکان می باشد. باتوجه به این که حداکثر ترشح هرمون رشد، در هنگام خواب و در ساعات بین ۱۱ شب تا ۴ صبح می باشد، افراد زیر ۱۸ سال می بایست قبل از این ساعت خواب بوده تا از تولید و ترشح این هرمون ممانعت نگردد.

-مصرف کافی لبنیات و منابع کلسیم: مهمترین ماده معدنی استخوان ها کلسیم است و برای رشد استخوان ها ضروری می باشد. محصولات لبنی بهترین منبع تأمین کننده این عنصر است.

-دریافت آجیل و مغز ها: ضمن داشتن پروتئین مناسب، دارای ترکیباتی هستند که محرک ترشح هرمون رشد می باشند.

-ویتامین D : جهت جذب کلسیم و نشست آن در استخوان ها نیاز به این ویتامین می باشد که به راحتی از نور خورشید تأمین می گردد.

-داشتن تحرک و فعالیت بدنی کافی در طول روز

 -کاهش دریافت قند های ساده و مواد غذایی شیرین شده با شکر: این ترکیبات مانع ترشح هرمون رشد در کودکان شده بنابراین رشد آنها را مختل می کند.

-عدم مصرف دیرهنگام وعده شام

به یاد داشته باشید استفاده از قرص ها و دارو های شیمیایی برای افزایش قد در کودکان، عوارض بسیار جدی و خطرناکی در آینده می تواند به همراه داشته باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی با متخصصین این امر مشورت کنید.