با نخوردن شام لاغر نمی شوید؛

 

 

مهمترین عامل جهت سوزاندن چربی های بدن، میزان متابولیسم بدن است. انرژی متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن، انرژی است که بدن جهت حفظ حیات خود صرف می کند که شامل انرژی مورد نیاز جهت انجام تنفس، ضربان قلب، حفظ حرارت بدن در محدوده نرمال، جریان خون، انرژی فعالیت دستگاه ها و اندام های بدن مثل کلیه ها، کبد، مغز و ...، انرژی حفظ بافتهای بدن مانند ماهیچه و عضلات و اعمال حیاتی دیگر بدن می باشد. این انرژی متابولیسم ۶۰ تا ۷۵ درصد کل انرژی مورد نیاز روزانه ما و انرژی که بدن مصرف میکند را تشکیل می دهد. یعنی بیش از دو سوم انرژی که ما در طول ۲۴ ساعت مصرف می کنیم مربوط به حفظ اعمال حیاتی (انرژی متابولیسم) است.

هر عاملی که انرژی متابولیسم پایه بدن را کاهش دهد، سبب کاهش سوخت و ساز بدن، کاهش مصرف انرژی و در نتیجه عدم مصرف چربی های ذخیره بدن و چاقی می گردد. یکی از این عوامل حذف وعده غذایی است.

بسیاری از افراد به تصور این که با نخوردن یک وعده غذایی، انرژی کمتری وارد بدن می کنند و می توانند لاغر شوند، اقدام به حذف وعده شام یا ناهار می کنند. این افراد نتنها با نخوردن لاغر نمی شوند بلکه این عادت سبب کاهش متابولیسم پلیه شده، و بدن آنها تمام کالری که فرد در وعده های دیگر مصرف می کند به چربی ذخیره در بدن تبدیل می کند و در واقع چاق تر می شود. این حالت در افرادی هم که به علت تنبلی یا نداشتن وقت صبحانه مصرف نمی کنند، نیز اتفاق می افتد.

لذا توصیه می شود بجای حذف وعده غذایی، باید تعداد وعده های غذایی را در طول روز از ۳ وعده به ۵ یا ۶ وعده افزایش دهید ولی حجم و کالری هر وعده را مدیریت کنید. که البته این مهم با یک رژیم اصولی و برنامه غذایی متناسب با شرایط هر فرد جهت دستیابی به تناسب اندام، ضمن حفظ سلامتی و تندرستی امکانپذر است.