بهترین و سالم‌ترین نان‌ها کدامند؟

 

 

به طور کلی می‌توان گفت بهترین و سالم‌ترین نان برای مصرف نان سبوس‌دار است. یعنی نانی که از آرد کامل تهیه شده و آرد آن از سبوسش جدا نشده باشد. هر قدر آرد تیره‌تر باشد یا در واقع میزان سبوس آن بیشتر باشد یعنی مواد معدنی و ریز مغذی‌های بیشتری دارد. این نان سفید رنگ نیست و ظاهری تیره‌تر از سایر نان‌ها دارد.

اگر به فکر کاهش وزن و آب کردن چربی دور شکم هستید بهتر است نان سفید را مصرف نکنید و از نان‌های تیره و سبوس‌دار که حاوی ویتامین های گروه  Bو املاح مفید دیگری هستند که به سادگی چربی شکم را از بین میبرند، استفاده کنید.

 

در زیر به معرفی چند نان سالم می‌پردازیم:


نان سنگک یا بربری

نان سنگک یا بربری از دسته نان‌های سبوس دار است که از نظر برخورداری از ویتامین‌ها به خصوص ویتامین‌های گروه B  و اسید فولیک، املاح معدنی و پروتئین‌های ضروری بدن جزو سالم‌ترین نان‌ها حساب می‌شود؛ البته به شرطی که با آرد کامل درست شده باشد. اگر خمیر سنگک از آرد کامل بدون کسر مواد آلی،‌ فیبر و سبوس تهیه شده باشد نان سنگک سالمی است. در این حالت رنگ آن تیره‌تر است. این نان برای بیماران دیابتی توصیه می‌شود.

نان جو

نان جوی کم نمک از تولید چربی‌های مضر به خصوص کلسترول در خون جلوگیری می‌کند. فعالیت دستگاه گوارش را تنظیم می‌کند، فشار خون را تعدیل می‌کند و با تحریک انسولین سازی در بدن باعث کاهش قند خون می‌شود. مصرف آن به دلیل داشتن فیبر بالا از پرخوری و در نتیجه چاقی جلوگیری می‌کند


نان چاودار

چاودار که به آن گندم سیاه هم می‌گویند شکلی شبیه گندم دارد ولی بر خلاف گندم به عنوان غله کامل مصرف می‌شود. آرد چاودار نسبت به آرد گندم مواد مغذی بیشتری دارد چون سبوس و جوانه‌های آن به سختی از هم جدا می‌شوند. به علاوه کالری نان چاودار کمتر از کالری نان گندم است و برای کلیه رژیم‌های لاغری توصیه می‌شود.فیبر زیادی که در چاودار است باعث احساس سیری و پرشدگی می‌شود و جلوی اشتهای کاذب را می‌گیرد، در نتیجه برای کاهش وزن بسیار مفید است. همچنین به علت داشتن منیزیوم باعث ترشح انسولین شده و از آنجایی که به کندی تجزیه می‌شود، بالا رفتن قند خون در اثر مصرف آن به آرامی صورت می‌گیرد و از این جهت برای بیماران دیابتی بسیار مناسب است.